Bir Sayfa Seçin
Yolcu Mu Yolu Belirler, Yoksa Yol Mu?
06/04/2020

Seyahatimin 647. günü, kendimi, Bangkok’tan güneye doğru giden bir trende bulmuştum. Bulmuştum diyorum, çünkü bu ne bir planın parçasıydı ne de ortada bir plan vardı. Aklımın bir köşesinde eve dönmek fikri filizleniyordu, ama ben onu görmezlikten geliyordum.

Zira son birkaç aydır vaktimin çoğunu bilgisayar başında web sitesi ve yazmak ile geçiriyordum. Zaman harcıyor, para harcıyor ve coğrafya değiştiriyor ama çok fazla yer görmeden yer değiştiriyordum. Beni güneye, bu trende olmaya yönlendiren de hiç hesapta olmayan bir şeydi.

Seyahatimin 500. Gününde Singapur’dan kendime hediye aldığım, Samsung Galaxy Tablet’te sorun vardı ve ben galiba onu yaptırmaya Singapur’a gidiyordum. Ancak kendimi Singapur’da değil de, Malezya’nın ünlü tatil adası olan Langkawi’de buldum.

Bangkok’tan yola çıkmış, 17 saatlik bir tren yolculuğu ile Hat Yai şehrine geçmiş, oradan otobüsle birkaç saat yolculuk sonrası Tayland’ın en Güneydoğu şehri olan Satun’a ulaşmış ve oradan da Tayland gümrüğünden geçip, Langkawi Adası‘na giden feribota binmiştim. Bangkok’tan ayrıldıktan 28 saat sonra bir başka hostele yerleşmiştim.

Langkawi’de biraz gezip tozduktan sonra yaptığım şey yine değişmiyordu, bir bağımlı gibi yine laptop başına geçip deli gibi çalışıyordum. Yazıyordum, çektiğim binlerce fotoğrafları düzenliyordum, sitenin kodlarını geliştiriyordum.

Langkawi’den ayrılıp da tekrar yola düşüp gecenin bir yarısı kendimi bu defa hiç aklıma gelmez ve bilmediğim bir yerde; Ipoh’da buldum. Çoğunuz bilmez, ben de bilmezdim, sadece haritada bir yer olarak gözüme çarpıyordu. Hesapsız, plansız yola düşmenin sonucuydu.

Langkawi Adası’ndan, Malezya anakaradaki Kuala Perlis otogarına geçtiğimde, bir sonraki rota hakkında kararımı orada vermem gerekiyordu ve önümde 3 rota vardı; Cameron Highlands, Kuala Lumpur ve Singapur. Diğer yandan Perhentian Adası bana göz kırpıyordu, bir de uzaktan sesini zayıfça işittiğim, dünyanın en kadim ormanlarının olduğu Taman Nagara vardı.

Bir süredir böyle seyahat ediyordum. İnanılmaz bir özgüven ve özgür olma hissiyle dolup taşmış bir ruh haliyle yollardaydım. Uzun süre yolda olmak mı bunu doğruyordu, yoksa yıllar süren deneyim sonrasında, seyahat etmenin ve yolda olmanın kodlarını mı çözmüştüm bilmiyordum. Buna Vagabond deniyormuş ve bu kelimenin anlamını da bu dönemde Twitter’de bir arkadaşımdan öğreniyordum.

Bu psikoloji biraz tehlikeli bir çizgi diye düşünmeye başlamıştım. Bu böyle sürerse geçmişe dair bağlar iyice kopacak, yolda olmak, yolculuk başlı başına bir bağlılık ve bağımlılık olacaktı. Bir çeşit uyuşturucu etkisi altındaymış gibiydi beynim. Oldukça mutlu, mutluluğun ötesinde yaşamın her anından haz alma durumu; ve bunu bozabilecek her etkiyi görmezden gelme iradesi.

Sanki bir çeşit yaşamın, mutluluğun, doğanın, dünyanın ve insanlığın farkındalığına varıp, kodları çözmek gibi bir histi. Görülen, dokunulan, koklanan her şey vücuda müthiş derecede serotonin salıyordu. Egzoz gazları, gürültü, sıcaklar, klimasız otobüsler ve otel odaları, , toz toprak, uzun yolculuklar, tıraşsız yüz, kirli kıyafetler, etrafta uçuşan sivrisinekler, hiç sevemediğim köri sosu kokan sokaklar… beni rahatsız etmiyordu artık.

Bu ruh hali etkisinde ve hiç aklımda yokken kaldığım Ipoh şehrinin daracık odasında, bunları düşünmüş ve kendime gelmiştim. Son birkaç haftadı, belki birkaç aydır, bu ruh haliyle yolculuk yapıyordum.

Ipoh sonrası geçtiğim Cameron Highlands’ın serin havasında kendime daha çok gelmeye başladım. Avustralya SBS Televizyonu bir süredir benle röportaj yapmak istiyordu ve cameron Highlands’te bu fırsatı bulduk. Röportajda, bana sorulan sorulardan birine verdiğim cevap beni daha sonra şaşırtacaktı: “Dönsem iyi olur, görmem gereken, hiç görmediğim 2 yeğenim var ve ben onların bebeklik hallerini görmek istiyorum ve tabi ki ailem..”

İçimde büyüyen “dönmen gerek” düşüncesi filizlenmenin ötesinde boy vermişti de haberim yokmuş. Oysa halimden de memnundum ve bu da güzel bir şeydi. Hiçbir baskı altında kalmadan, kendiliğinden gelişen yeni bir rota karşımda duruyordu; eve dönmek. Dönmek değildi aslında, doğru cümle eve gitmek olacaktı.

Cameron Highlands sonrası ise, yolda olma tarzım pek de değişmemişti, hesapsız kitapsız yola çıkmıştım yine! Gecenin bir yarısı Kuala Lumpur Merkez Terminalinde otobüsten indiğimde, yine nereye gideceğimi bilmiyordum. Kuala Lumpur şehir merkezine mi gidecektim, yoksa Singapur mu?

Gidip Singapur için otobüs bileti alabileceğim acente ofislerin baktım, hepsi kapalıydı. Ne yapacağımı sanki ilk defa düşünmeye başlarmış gibi gidip koltuklardan birine yerleştim. Aslında aklımdan her zaman yüzlerce rota, plan, yer geçiyor ve bu çoklu plan veya düşünceler içerisinde, sanki ben tamamen plansız gibi oluyordum.

Bu yüzünüzü bir yere çevirip bir süre gidip sonra durup, aynı rotayı yürüyüp yürümemeye veya yüzünü farklı bir yöne çevirmeye benziyor. Biraz sola veya sağa dönüp de devam edebilirsiniz. Nihai hedef Singapur gibi karşımda duruyordu ama ben sanki oraya gitmemeye çabalıyormuşum gibiydi.

Birden tren bileti sormak aklıma geldi, meğer aklıma gelmemiş, hemen bilet satış ofisinin önünde duruyormuşum da haberim yokmuş. Hemen gişeye yöneldiğimde 10 dakika sonra Singapur’a gidecek son gece treni olduğunu söylediklerinden birkaç dakika sonra ben sırtımda neredeyse 30 kg olan sırt çantamla terminalin içerisinde koşturuyordum.

Kısa bir süre sonra 2. sınıf kompartımandaki koltuğuma yerleşmiştim. Seyahatimin 647. günü Bangkok’tan başladığım, güneye doğru inen yolculuğumun üzerinden 10 gün geçtiken sonra, bu rotamın nedeni iyice netleşmişti: Samsung Tabletimdeki bir sorun.

Gideceğim yer ise belliydi artık: Singapur

Kemal KAYA

kaynak:https://yoldaolmak.com/yolcu-mu-yolu-belirler-yoksa-yol-mu.html

Daha Fazlası

Uşak Nerede 📍 Uşak’a Nasıl Gidilir

Uşak Nerede 📍 Uşak’a Nasıl Gidilir

Ege Bölgesi’nin iç kesiminde yer alan Uşak, Ege kıyılarıyla İç Anadolu Bölgesi arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alıyor. Tarih boyunca farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Uşak, antik kentleri, müzeleri, halıcılık geçmişi ve doğal güzellikleri
Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir, Kapadokya’nın merkezinde, Göreme Doğal ve Tarihi Milli Parkı, açık hava müzeleri, yeraltı şehirleri, muhteşem görünümlü vadileri, kaya oyma kilise ve evleri, tarihi konakları ve doğa harikası peri bacaları ile Anadolu’nun en nadide bölgesi. Bir ...
0
    0
    Alışveriş sepeti
    Sepetiniz boşMağazaya Dön