Bir Sayfa Seçin
AKILLI ÇÖP KOVALARI İLE TANIŞMAYA HAZIR OLUN
06/25/2020

Teknoloji hız kesmeden ilerlemeye devam ederken hayatımıza yeni tasarımlar kazandırıyor. Artık “akıllı” tasarımların çağındayız ve aklınıza gelebilecek her nesnenin “akıllı” versiyonu ile tanışmaya hazır olun. Hatta çöp kovaları da bu akıma katıldı.

Sigfox isimli bir Fransız firması çöp kovasının da akıllısını geliştirmeyi başardı. Tüm dünyada şaşkınlık yaratan akıllı çöp kovası ağ bağlantılı olarak çalışıyor. Şaşkınlık yaratmasının nedeni ise bir çöp kovasının ağ bağlantısı kurarak ne yapabiliyor olduğu sorusu oluyor.

Akıllı Çöp Kovası Ne İşe Yarıyor?

Öncelikle akıllı çöp kovasının nesnelerin interneti kategorisine kazandırılmış yeni bir icat olduğunu belirtelim. İlk etapta evlerde kullanım için gereksiz bir icat olduğunu düşünebilirsiniz ancak Fransız şirketi bu tasarımı evlerden ziyade sokaklar için geliştirdi. Çöp kovalarının doluluk oranı sürekli olarak ağ sistemi aracılığı ile belediyeye haber veren bir sisteme sahip.

Sokaklarda dolup taşan çöp kovaları insanların sağlığını tehlikeye atarken aynı zamanda görüntü kirliliğine de neden olabiliyor. Oysa dolan bir çöp kovasının belediye tarafından hemen boşaltılması tüm bu sorunu ortadan kaldırabiliyor. İstendiğinde akıllı çöp kovaları sadece dolduğunda belediyeye veri iletebiliyor. Çöp kovalarının doluluk oranı bir monitör üzerinden izlenebiliyor.

Akıllı Çöp Kovası İşyerlerinde Kullanılabilir mi?

İşyerleri için de kullanılabilir bir sistem olduğunu söylemek mümkün. Özellikle büyük çalışma alanlarında dolmuş çöp kovası görünümü benzer sıkıntıları beraberinde getirebiliyor. Oysa temizlik görevlisi önündeki monitörden çöp kovalarının doluluk düzeyini kontrol edebilir ve dolan çöp kovalarını hemen boşaltabilir. Bu sayede çalışanların sağlığını tehlikeye atan, şirketin imajını zedeleyen ve hatta kötü koku oluşumuna sebebiyet veren bir problem teknoloji sayesinde ortadan kaldırılmış oluyor. Küçük işletmeler için gereksiz gibi görünse de geniş bir sahaya kurulu olan iş alanlarında çok daha işlevsel bir icat olduğu da gözden kaçırılmamalı.

İşyerleri akıllı çöp kovası teknolojisine sıcak bakar mı, bilinmez ancak belediyelerin bu yeni icada ilgi göstereceği aşikar. Tanıtımı yeni yapılmış olan akıllı çöp kovaları ilk olarak Barselona Belediyesi2nden talep gördü. Barselona Belediyesi Fransız firmasına 200 adet sipariş verdi. Siparişlerin diğer belediyelerden de gelmesi bekleniyor.

kaynak:https://www.ipuclarim.com/etkili-sac-cikarma-yontemleri/

Daha Fazlası

Uşak Nerede 📍 Uşak’a Nasıl Gidilir

Uşak Nerede 📍 Uşak’a Nasıl Gidilir

Ege Bölgesi’nin iç kesiminde yer alan Uşak, Ege kıyılarıyla İç Anadolu Bölgesi arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alıyor. Tarih boyunca farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Uşak, antik kentleri, müzeleri, halıcılık geçmişi ve doğal güzellikleri
Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir, Kapadokya’nın merkezinde, Göreme Doğal ve Tarihi Milli Parkı, açık hava müzeleri, yeraltı şehirleri, muhteşem görünümlü vadileri, kaya oyma kilise ve evleri, tarihi konakları ve doğa harikası peri bacaları ile Anadolu’nun en nadide bölgesi. Bir ...
0
    0
    Alışveriş sepeti
    Sepetiniz boşMağazaya Dön